15 września 2018 r. o godz. 044 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wałczu przyjął zgłoszenie o pożarze domu na ul. E. Plater w Wałczu.

Natychmiast do pożaru zadysponowano zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ogniem objęta była środkowa część dachu budynku  jednopiętrowego, wielorodzinnego. Część mieszkańców opuściła budynek przed przybyciem straży pożarnej, jednak 4  osoby musiały zostać ewakuowane przez strażaków przy użyciu drabiny przystawnej z balkonu pierwszego piętra. W sumie opuściło swoje mieszkania 30 osób. Nikt nie został ranny. Po ewakuacji osób zagrożonych przystąpiono do działań gaśniczych polegających na podaniu środka gaśniczego na pożar z zewnątrz budynku przy użyciu podnośników oraz z wnętrza trzech klatek schodowych prowadzących na poddasze. W wyniku działań gaśniczych żadne z mieszkań  nie uległo spaleniu. Na miejsce pożaru przybyła Pani Burmistrz, która zapewniła lokale zastępcze dla poszkodowanych. Ze względu na stan dachu wstępnie wyłączono z użytkowania trzy klatki schodowe do czasu porannych oględzin Powiatowego Inspektora Nadzoru budowlanego.Po zakończeniu akcji gaśniczej część mieszkańców budynku mogła wrócić do swoich mieszkań.

W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 350 m2 dachu, poddasze i klatka schodowa. Wstępne straty oszacowano na kwotę ok. 300 tys. zł.

W akcji trwającej 5 godz.23 min. uczestniczyło 17 zastępów - 59 strażaków, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego, Pogotowie gazowe i Energetyczne.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Opracowanie: kpt. Mirosław Gruchot KP PSP w Wałczu

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Wałczu